سیستمهای بازیافت پودر

يكي از مهمترين مزاياي يك سيستم پاشش الكترواستاتيك، بازيابي مجدد پودرهايي است كه از تپانچه پاشيده شده ولي بر سطح قطعه قرار نگرفته است. به طور كلي 30 تا 90 درصد پودري كه از تپانچه خارج مي شود بر روي قطعه مي نشيند. يعني 10 تا 70 درصد ماده، بيش از حد لازم پاشش مي‌شود كه در صورت جمع‌آوري اين مقدار مي‌توان دوباره از آن به خوبي استفاده نمود. به دليل اينكه مي‌توان پودر اضافه پاشيده شده را جمع‌آوري كرده و در جريان فرآيند رنگ‌كاري مورد استفاده قرار داد،‌بنابراين راندمان كلي واحد در حدود 98-95% خواهد بود. در حاليكه در سيستم‌هاي رنگ مايع بازده كار بين 90-20% تغيير مي‌كند. ذرات پودري كه به قطعه نچسبيده اند براي استفاده مجدد و افزايش كارايي سيستم توسط سيستم بازيابي جمع آوري شده و پس از جداسازي احتمالي ناخالصي ها دوباره به خوراك دستگاه پاشش تزريق مي گردند.

راههاي مختلفي براي جمع آوري و بازيافت پودر وجود دارد كه مي توان آن را به دو دسته كلي تقسيم نمود:

1 – سايكلونها

2 – فيلترها

  در بعضي مواقع امكان استفاده از هر دو روش در يك خط رنگ وجود دارد. در هر دو روش، پودر مكش شده از فضاي داخلي كابين خارج مي شود و مخلوط هوا و پودر در حين عبور از مونو سايكلون و مجموعه فيلتر از يكديگر جدا شده و هواي عاري از پودر از فيلتر مخصوص خارج شده و پودر جمع آوري شده در مونو سايكلون و مجموعه فيلتر، در مخزن مربوطه جمع آوري مي شود كه پس از الك نمودن و جداسازي ناخالصي، بخشي از آن مجدداً قابل مصرف مي باشد. در خطوط رنگ با کابينهاي کوچک از سيستم فيلتر کارتريج مستقيم استفاده مي شود که در اين سيستم، بسته به ميزان پاشش پودر و حجم کابين، تعداد مشخصي فيلترمستقيماً به کابين متصل مي شود و عمليات مکش پودر از فضاي داخلي کابين انجام مي شود. پودرهاي جمع آوري شده در قسمت پايين سيستم درون مخزني جمع آوري مي شود. در مقايسه با سايکلونهاي متداول، سيستم فيلتر کارتريج از کارايي بالاتري برخوردار است و کيفيت بازيافت پودر بسيار بهتر است. همچنين نصب اين سيستم، فضاي کمتري را اشغال مي نمايد.

سیستم الک پودر

پودرهایی که در حین عملیات پاشش، باردار نشده و یا بر روی قطعه قرار نگرفته اند، در سیستم بازیافت و در سایکلون جمع آوری  می شوند.  برای استفاده مجدد از این پودرها، نیاز به الک پودر می باشد که برای حجم بالای رنگ، استفاده از دستگاه الک ویبره برای صرفه جویی در هزینه ها و بهینه سازی سیستم توصیه می شود.

مشخصات فنی  و مزاياي دستگاه الک ویبره

  • قابلیت الک نمودن 20 کیلوگرم پودر رنگ در کمتر از 4 دقیقه
  • استفاده از ویبراتور پنوماتیک ایتالیایی، بدون نیاز به انرژی برق
  • قابلیت کنترل سرعت عمل ویبره کردن
  • صرفه جویی چشمگیر در وقت و نیروی انسانی
  • جلوگیری از اتلاف رنگ
  • امکان نصب دائمی در سیستم های تمام اتوماتیک
  • قیمت بسیار مناسب
  • يكسال گارانتي

پادر سنتر

هدف از نصب و استفاده از سیستم پادرسنتر در خط رنگ پودری ، تسهیل در انتقال پودر سیال شده به نوک تپانچه ها است و نیز حصول اطمینان از حجم و کیفیت فلودایز که بهره گیری از روشهای متداول و معمولی پاسخگو نخواهد بود. توجیه اصلی در جایگزین نمودن این سیستم با یک مخزن مرکزی پودر، بهره گیری از چندین روش فلودایز نمودن پودر و تضمین انتقال پودر در یک سیستم بسته مجهز به الک ترانسفر و مخزن اصلی پودر است تا کمترین زمان و هزینه صرف نظارت بر عملکرد سیستم پاشش گردد. از مزایای این دستگاه می توان به افزایش بهره وری خط، کاهش زمان و هزینه اشاره نمود.
وظیفه سیستم مدیریت پودر یا همان پادر سنتر بعنوان قلب خط پاشش پودری، ایجاد فلودایزینگ مناسب برای پودر رنگ ، جهت ارسال پودر به نوک تپانچه ها می باشد که جهت هدایت رنگ، به یک سیستم فلودایزینگ کامل نیاز است . در ساخت و طراحی پادر سنتر و جهت حصول اطمینان از فلودایزینگ کامل، استفاده از 2 مرحله فلودایز همزمان به همراه ویبراتور پیش بینی شده است .
مرحله اول فلودایز، استفاده از صفحه فلوایز و باد ورودی از زیر مخزن اصلی است که در سایر دستگاه های پاشش نیز بطور متداول استفاده می شود. سیستم فلودایزینگ تکمیلی، استفاده از سطوحی متخلخل است که سبب فلوایزینگ بهتر در داخل مخزن می شود.