خط کویل کوتینگ

خط کویل کوتینگ به عنوان یکی از انواع خطوط رنگ پودری شناخته می‌شود که البته فرآیند پیشرفته‌تری دارد. از این تکنولوژی برای رنگ آمیزی یکدست فلزات استفاده می‌شود و تمام مراحل آن کاملاً خودکار است. در این مطلب می‌خواهیم به طور کامل به توضیح خط کویل کوتینگ و فرآیند آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

کویل کوتینگ چیست؟

منظور از کویل کوتینگ (به انگلیسی Coil Coating) فرایندی پیوسته است که طی آن پروفیل فلزات و ورق‌های فلزی رنگ آمیزی می‌شوند. در واقع کلمه Coat به معنای پوشاندن یا پوشش دادن است و اشاره به عملیاتی دارد که یک سطح با رنگ یا جوهر پوشیده می‌شود. این فرایند که از طریق چاپ سابلیمیشن صورت می‌گیرد عبارت است از انتقال جوهر از روی کاغذ یا فیلم به روی سطح مورد نظر. این سطح می‌تواند پایه یک میز فلزی باشد یا سطح کابینت آشپزخانه! حتی انواع دیگر کوتینگ در صنایعی مانند نساجی هم کاربرد دارند.

از آنجایی که چاپ سابلیمیشن به طور پیشفرض فقط روی سطوحی از نوع پلی استر ممکن است، در سایر متریال‌ها، کوتینگ نقش واسط را بازی کرده و به سطح غیر پلی استری، قابلیت جذب و حفظ جوهر را می‌دهد. اگر از کوتینگ استفاده نشود جوهر چاپ شده روی محصول، با یک دست کشیدن ساده پخش می‌شود و طرح چاپ شده بی‌کیفیت و مات خواهد بود. بسته به نوع استفاده‌ای که قرار است از خط کویل کوتینگ بشود هم نوع جوهر و هم گرم یا سرد بودن فرایند آن متفاوت خواهد بود.

از کویل کوتینگ در چه مواردی استفاده می‌شود؟

از آنجایی که با استفاده از دستگاه کوتینگ می‌توانید روی بیشتر سطوح و متریال‌ها کار چاپ را انجام دهید، موارد استفاده از این تکنولوژی بسیار گسترده است. از چاپ روی ورق‌های آلومینیومی گرفته تا قوطی‌های پروفیل که هر کدام می‌توانند ماده اولیه ساخت یک محصول کاربردی مانند لوازم منزل، مبلمان شهری و حتی تجهیزات صنعتی باشند. همچنین می‌توان از فویل‌هایی که به روش کویل کوتینگ آماده می‌شوند در آبکاری فلزات، ساخت پنل‌های کامپوزیت یا ساندویچ پنل، ساخت سقف ساختمان و معماری داخلی استفاده کرد.

با توجه به ویژگی یک دست بودن رنگ کویل کوتینگ و مقاومت آن در برابر شرایط محیطی، در ساخت در و پنجره هم از این سیستم استفاده می‌شود. همچنین اگر سری به بازار بزنید انواع ابزارها را می‌بینید که با کیفیت بسیار عالی، طرح شخصی‌سازی شده یک برند روی آنها نقش بسته است. این نوع از چاپ را روی لوازم ورزشی هم می‌بینیم. به طور کلی از کویل کوتینگ در صنایع وسایل خانگی، اتومبیل سازی، صنعت ساختمان، ساخت مراکز تجاری / خدماتی، بسته بندی‌های صنعتی و حتی صنعت مبلمان سازی استفاده می‌شود.

خط کویل کوتینگ

خط کویل کوتینگ

خط کویل کوتینگ

توضیحی درباره روش کویل کوتینگ

در این روش یک فرآیند به هم پیوسته به کار می‌رود که طی آن ابتدا هر دو طرف ورق تمیز می‌شود. این کار از این جهت نیاز است که کاغذ یا فیلم برای چاپ سابلیمیشن بدون هیچگونه درز یا فضایی روی سطح ورق بنشیند. سپس مجموعه‌ای از عملیات شیمیایی روی آن انجام می‌شود، پرایمر زده شده و در کوره قرار می‌گیرد. بعد از بیرون آمدن ورق رنگ شده از کوره، آن را رول و بسته بندی خواهند کرد.

از آنجایی که روش کویل کوتینگ نسبت به سایر روش‌های پوشش دهی فلزات هزینه کمتری برای شما خواهد داشت، با راه اندازی خط تولید کویل کوتینگ می‌توانید محصولاتی متنوع‌تر تولید کنید و یک مزیت رقابتی نسبت به رقبای خود در بازار هدف داشته باشید. سطوح فلزی‌ای که از طریق روش کویل کوتینگ رنگ آمیزی می‌شوند زیبا و بادوام خواهند بود. همچنین رنگ پودری به کار رفته در این سیستم ضرری برای محیط زیست به همراه ندارد و می‌توان آن را بازیافت نمود.

با توجه به فرآیند نوین دستگاه کوتینگ چنانچه خواستید خط تولید آن را در کارخانه یا کارگاه خود راه اندازی کنید، کافیست با همکاران ما در گروه صنعتی فن آوران تماس بگیرید تا شما در جریان مراحل انجام اینکار قرار دهند. شما با راه اندازی و استفاده از خط کویل کوتینگ می‌توانید هم در هزینه‌های تولید صرفه جویی کنید هم با ارزش افزوده‌ای که برای محصول خود ایجاد کرده‌اید، فروش بالاتری را تجربه نمایید.

صفر تا صد خط تولید کویل کوتینگ

از نظر مراحل اجرای فرایند در خط کویل کوتینگ، ابتدا رول‌های فلزی روی دی کویلر قرار داده می‌شوند. در این مرحله رول‌ها باز می‌شوند تا بتوان سطح آنها را از نظر نداشتن عیب و نقص بررسی کرد. پس از اطمینان از سالم بودن ورق‌های فلزی، تمیز کردن آنها توسط دستگاه کوتینگ انجام می‌شود. در واقع در این مرحله ورق‌های فلزی مورد عملیات شیمیایی قرار می‌گیرند تا برای رنگ آمیزی آماده شوند.

بسته به نوع فلزی که قصد رنگ آمیزی آنها را دارید، تحت عملیات شیمیایی متفاوتی ممکن است قرار گیرند. این مراحل به طور کلی برای ایجاد مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی ورق‌ها به کار می‌رود. به همین خاطر است که محصول نهایی می‌تواند در بسیاری از مصارف صنعتی و خانگی در فضای باز هم مورد استفاده قرار گیرد.

در ادامه مراحل خط کویل کوتینگ، ورق وارد قسمت پوشش دهی می‌شود. اینجا جایی که است باید دو طرف ورق را با پرایمر پوشاند تا آماده ورود به کوره شود. سپس ورق‌ها در کوره‌ای با حرارت بالا، حدود 15 الی 30 ثانیه تحت فرایند پوشش دهی قرار می‌گیرند و در مرحله آخر، با در معرض هوا و آب سرد قرار گرفتن بخش عمده فرایند کوتینگ را پشت سر می‌گذارد.

در نهایت رنگ رویه زده شده و عملیات حرارتی دوم برای فیکس کردن روی ورق فلزی انجام می‌گیرد. این بار فرایند سرد کردن تا رساندن دمای قطعه به دمای محیط ادامه پیدا می‌کند. کار با رول کردن دوباره ورق برای استفاده‌های بعدی به پایان خواهد رسید.

به طور خلاصه خط کویل کوتینگ از مراحل زیر تشکیل شده است:

 • باز کردن روی فلز و بررسی‌های اولیه
 • تمیز کردن ورق تا برای قرار گرفتن رنگ کویل کوتینگ آماده شود
 • برس کاری که به منظور زدودن چربی انجام می‌گیرد
 • عملیات شیمیایی برای بالا بردن مقاومت ورق فلزی
 • خشک کردن ورق
 • زدن پرایمر به هر دو طرف سطح ورق
 • پخت در کوره به مدت پانزده الی یک دقیقه
 • سرد کردن ورق از طریق هوا یا آب سرد
 • زدن رنگ رویه
 • انجام عملیات حرارتی دوم
 • سرد کردن مجدد ورق و رساندن دمای آن به دمای محیط
 • رول کردن مجدد ورق برای استفاده نهایی

دستگاه کوتینگ و رنگ کویل کوتینگ را از کجا تهیه کنیم؟

استفاده از دستگاه کوتینگ و رنگ کویل کوتینگ به چند منظور انجام می‌شود. ممکن است بخواهید از ورق در برابر خوردگی و زنگ زدگی محافظت کنید. یا اینکه صرفاً قصد داشته باشید طرحی تزئینی روی آن چاپ کنید. در هر صورت نیاز دارید که خط کویل کوتینگ را راه اندازی کرده و با تامین رنگ و تجهیزات مورد نیاز این سیستم، بهترین نتایج را بگیرید.

ما در گروه صنعتی فن آوران، به طور تخصصی روی تامین و تعمیر تجهیزات خط رنگ پودری کار می‌کنیم و خدمات راه اندازی خط کویل کوتینگ را ارائه می‌دهیم. چنانچه شما قصد خرید دستگاه کوتینگ یا تجهیز خط تولید کویل کوتینگ را داشتید می‌توانید با شماره تلفن درج شده در وب سایت تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش فروش و پشتیبانی شما را راهنمایی کنند. همچنین درباره خدمات گروه صنعتی فن آوران و همکاری‌های این گروه با شرکت‌ها و برندهای معتبر می‌توانید در بخش درباره ما سایت بخوانید. از همراهی شما سپاسگزاریم.